آخرین مطالب

آشنایی با سایت islam.stackexchange.com

stack01

شبکه سایتهای پرسش و پاسخ Stack Exchange Network یک شبکه از سایتهای پرسش و پاسخ با موضوعات مختلف است. این شبکه در حال حاضر شامل ۱۱۲ سایت پرسش و پاسخ با موضوعات مختلف است که یکی از این سایتها سایت اسلام است. این شبکه ۴٫۷ میلیون کاربر دارد که هر کاربر در یک یا چند سایت حضور دارد و سوال میپرسد یا جواب میدهد. تا کنون ۸٫۱ میلیون سوال در این شبکه پرسیده شده است و ۱۴٫۴ میلیون پاسخ داده شده است.

stackیکی از سایتهای این شبکه سایت پرسش و پاسخ اسلام است:

islam.stackexchange.com

تفاوت اصلی این سایت با سایتهای پرسش و پاسخ دیگر سعی در کیفیت بالا داشتن و حرفه ای بودن سوالات و پاسخهای سایتهای این شبکه است. به همین دلیل سوالات ساده که در اینترنت به راحتی قابل یافتن هستند در این سایت ممنوع و همچنین پاسخهایی که کیفیت پایین داشته باشند.

تعداد بیننده های این سایت زیاد است و مثلا یک سوال و جواب را ممکن است دهها هزار نفر بخوانند. تعداد بیننده های هر سوال در بالای صفحه هر سوال مشخص شده است. مثلا این سوال همانطور که میبینید تا به حال حدود ۱۶۰۰۰ بازدید داشته است:
viewدر این سایت اختیارات هر کاربر بر اساس اعتبار وی تعیین میشود. بطوری که هرچه اعتبار یک کاربر بیشتر شود اختیارات وی افزایش مییابد تا اینکه تبدیل به یکی از مدیر سایت میشود. در حقیقت ناظران و مدیران این سایت خود کاربرانی هستند که اعتبار بالایی کسب کرده اند. البته برای سایتهایی که جدید در این شبکه راه اندازی میشوند به دلیل اینکه هنوز هیچکس اعتبار بالا کسب نکرده است توسط اعضای فعلی سایت و با رای گیری چند نفر از اعضای همان سایت جدید بصورت موقت به عنوان Moderator همان سایت انتخاب میشوند و اختیارات مدیریتی توسط مدیران اصلی شبکه به آنها داده میشود.

امتیازات بر اساس رای های مثبت و منفی است که به پرسش ها و پاسخهای هر کاربر داده میشود:

stack vote

 

اهمیت رای دادن

در سایت استک به سوالات و جوابهای خوب شیعی همیشه رای مثبت بدهید.

البته آنهایی که مشکل دارند و کیفیت پایین دارند و قوانین سایت را رعایت نکرده اند را نباید رای مثبت داد چون در این صورت رای های تقلبی محسوب شده و رای های آن ممکن است حذف شود و افرادی که به جواب های بدکیفیت رای مثبت داده اند ممکن است به عنوان گروه پارتیزانی غیرقانونی شناسایی و جریمه شوند.
در عوض آنهایی که کیفیت پایین دارند را باید راهنمایی کنیم که جواب خود را اصلاح کنند و همچنین خودمان میتوانیم جواب را ویرایش کنیم و اصلاح کنیم.

قواعد پرسش سؤال در استک
پرسیدن سوال در سایت استک قوانینی دارد که اگر رعایت نشود منجر به بسته شدن یا حذف سوال میشود. به همین منظور قبل از پرسیدن سوال در این سایت دقت فرمایید که:

۱- سؤالات حتی الأمکان با جمله بندی خوانا و مفهوم نوشته شوند.

۲- بسیار سفارش میشود که برای پرسیدن سؤالات قبلا تحقیق انجام شود تا:
۲-۱ سؤالات ساده ای که پاسخ آن به راحتی از طریق جستجو در اینترنت (به زبان انگلیسی) قابل دسترسی است پرسیده نشوند.

۲-۲- سؤال مورد اتهام راحت الحلقومی ! قرار نگیرد! فرض بر این است که کاربران این سایت سؤالاتشان مبتنی بر مسائل و مشکلاتی است که در فرایند تحقیق در مورد یک موضوع با آنها مواجه شده اند. سؤالاتی که پشتوانه تحقیقی نداشته باشند یا نتوانند آن را نشان دهند سؤالات خوبی برای این سایت نیستند. برای اینکه نشان دهید سوال شما تحقیق قبلی داشته است میتوانید به آیه یا حدیثهایی که نشان دهنده مسئله در سوال شما هستند اشاره کنید.

۳- سؤالات نباید کلی و وسیع باشند. سؤالاتی که از چند مذهب پاسخ متفاوت دارند باید مشخص کنند که از چه مذهبی پاسخ میخواهند. فعلا اجماع سایت بر مشخص کردن مذهب برای سؤالات اختلافی بین فِرَق است. یعنی هنگام سوال کردن مشخص کنید که نظر شیعه را میخواهید یا نظر سنی را؟ مگر اینکه سوال اختلافی نباشد. یعنی شیعه و سنی نظر مشابهی داشته باشند.
۴- در مواردی که در نقد یک مذهب سؤال پرسیده می شود باید چند نکته را مد نظر داشت:
۴-۱- اتکاء به منابع یا عقاید خاص یک مذهب برای نقد یک مذهب دیگر به روشنی روش غلطی است. این مثل نقد عهد جدید بر اساس دیدگاه های قرآن است که طبیعتا چون هیچ مسیحی قرآن را قبول ندارد آن را نمی پذیرد.

۴-۲- اگر برای پشتیبانی از نقد عقاید رسمی یک مذهب از منابع خود آن مذهب سند وجود دارد، لطفا نقد خود را مستند به آن منبع کنید در غیر این صورت سؤال معتبر نخواهد بود. برای استناد به احادیث سنی بهتر است لینک آن حدیث را از سایت sunnah.com پیدا کنید و به عنوان سند آن لینک را در سوال یا جواب خود کپی کنید.
۵- استنادات حتی الأمکان جامع و قانع کننده باشند. مثلا استناد به یک آیه قرآن که میتواند به چند شکل تفسیر شود برای پشتیبانی از یک دیدگاه کافی نیست.
۶- نکته آخر و مهم این که بهتر است حتی اگر شده یک ماه وقت بذارید و تحقیق کنید جوابهای طرف مقابل را اول شناسایی و پیش بینی کنید و یک سؤال خوب بپرسید. نه اینکه هفته ای دو سه تا سؤال ضعیف و بدون پشتوانه تحقیقاتی کافی بپرسید که نصف آن ها هم بسته شوند!
۷- این دو صفحه مهم در مورد قواعد سؤال پرسیدن در استک را نیز با دقت مطالعه فرمایید:

How do I ask a good question
What types of questions should I avoid asking

قوانین سایت استک چگونه ایجاد می شوند؟

روال کاری سایت استک به این صورت است که قوانین آن شناور است. یعنی قوانین ثابت و مشخصی ندارد.

قوانین استک در یک جمله خلاصه میشود:«هرچه که اکثریت بخواهند.»
یعنی هرچی که اکثریت (community) بخواهند آن به قانون سایت تبدیل میشود.
نحوه مشخص شدن این که جامعه این سایت یا همان اکثریت چه میخواهد هم نظرخواهی در قسمت متای سایت است.
در این مورد قبلا در متا یک نظرخواهی صورت گرفته است:
http://meta.islam.stackexchange.com/questions/1016/should-we-consider-closing-questions-that-accept-answers-from-two-sects/
که دو پاسخ به این نظرخواهی داده شده است که یک پاسخ رای بیشتری آورده است و بنابر روال کاری سایت چون رای اکثریت را آورده است بطور اتوماتیک به قانون سایت تبدیل شده است و moderator های سایت هم موظفند این قانون را در سایت اعمال کنند.
مودها (moderators) حق قانونگذاری ندارند و فقط باید قوانین از قبل تصویب شده را (یعنی هرچه که اکثریت رای داده است) را در سایت اعمال کنند.
ما با حضور فعال در قسمت متای سایت میتوانیم قوانین سایت را تغییر دهیم و حتی کنترل و مدیریت این سایت را بطور کلی به دست بگیریم.
طبق جواب با رای اکثریت در نظرخواهی فوق در قسمت متا سوالاتی که هردو نظر شیعه و سنی را میپذیرند و نظر شیعه و سنی در مورد آن سوال متفاوت است باید بسته بشوند. ولی اگر نظر شیعه و سنی یکسان باشد آن سوال را میتوان باز گذاشت.
متاسفانه شیعیان در سایت اسلام استک و در قسمت متای آن حضور فعال و جدی ندارند و به محض اینکه چند سوال آنها بسته یا حذف میشوند ناامید میشوند و به جای تلاش برای تسلط بر قوانین و رفع اشکال از این سایت میروند و پشت سر خود هم نگاه نمیکنند و عرصه را برای سنی ها و وهابی ها خالی میکنند.
متاسفانه شیعه هرچی میکشد از تنبلی و رفاه پرستی و عدم فعالیت برای دین است.
سؤالات را میتوان به نحوی مطرح کرد که با قوانین و مصوبات سایت سازگاری داشته باشد تا بهانه ای برای بستن آن به دست ندهد.
اما به طور خلاصه سایت استک اسلام از مشکلات اساسی رنج می برد که اصلی ترین آن عدم حضور تعداد کافی از کاربران مشتاق با ویژگی های مطلوب مد نظر سایت است:
۱- کسانی که سؤالات با کیفیت از لحاظ علمی و نگارشی و محتوایی بنویسند
۲- بنا بر معیارهای علمی و بدون تعصبات و جهت گیری رأی دهی کنند.
۳- جلوی سؤالات نامناسب و بی کیفیت را با بستن یا رأی منفی بگیرند.
۴- پاسخ های مستند و مستدل بنویسند که دقیقا متناسب باشد با سؤالات پرسیده شده.
۵- با حضور فعال در متا و چت در جهت رفع نقایص سایت و رسیدن به تفاهم در مورد نحوه مدیریت سایت بکوشند.
اما به دلیل نقایص موجود بعد از ۲ سال از برپایی استک اسلام هنوز این سایت در مرحله بتا گیر کرده است و پیشرفت آن مرهون تلاش های مسئولانه کاربران است. دوستان باید توجه کنند که تبلیغ تشیع در این سایت باید کاملا مبتنی بر قوانین و مصوبات تفاهم شده با مدیران و دیگر کاربران باشد. دوستان باید بتوانند از منطق خود دفاع کنند و بعضی از قوانین دست پاگیر سایت را اصلاح کنند که البته اصلاح آن فقط با تغییر آن قوانین میسر نیست بلکه باید فرهنگ کاربران سایت استک را نیز بنا بر معیارهای بالا اصلاح کرد تا سؤالات اختلافی و واکنش های کاربران به آنها، نظم و هدف مورد انتظار مدیران سایت اسلام و به طور کلی مدیران کل استک را به هم نریزد.. کلا نحوه عملکرد این سایت خیلی خاص است و واقعا نمیتوان بدون ارتباط مؤثر با کاربران دیگر و رسیدن به تفاهم جمعی در مورد عملکرد سایت از آن استفاده مطلوب کرد. در واقع قانون کلی این سایت این است: آن چیزی خوب است که اکثریت سایت آن را بپذیرند و با آن همراهی کنند، و همین مسئله رشد فعالیت مطلوب در سایت را خیلی دشوار کرده است.

 ————————-

منبع:موسسه فرهنگی انقلاب بدون مرز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*