آخرین مطالب

معرفی گردشگری مذهبی و توریسم (قدیمی‌ترین شاخه‌های گردشگری)

معرفی گردشگری مذهبی

معرفی گردشگری مذهبی و توریسم

از مهمترین شاخه‌های گردشگری که دارای سهم عمده‌ای از گردشگری و جهانگردی می‌باشد، گردشگری مذهبی می‌باشد. تاریخچه‌ی این نوع گردشگری را می‌توان به قدمت ادیان دانست و بی‌شک از قدیمی‌ترین شاخه‌های گردشگری می‌باشد. سازمان جهانی گردشگری[۱]، مذهب را یکی از قوی‌ترین محرک های گردشگری می‌داند.

البته امروزه می‌بایست دامنه گردشگری مذهبی را گسترده تر نمود و آنرا منحصر در گردشگری با هدف بازدید از اماکن مذهبی ندانست. بطور کلی می‌توان گردشگران مذهبی را در دوشاخه اصلی تقسیم بندی کرد: الف) گردشگرانی که با اهداف مذهبی سفر می کنند و سفر آنها بر پایه باورهای دینی آنها می باشد. ب) گردشگرانی که در پی آشنایی با مذاهب وادیان هستند و به نوعی گردشگری ماجراجویانه دارند. مذهب و دین در هر دو گروه نقش محوری و مهمی ایفا می‌کند. در کنار گردشگران مذهبی که به ایران سفر می‌کنند، حجم انبوهی از توریست‌ها، با هدف تاریخی و فرهنگی به ایران مسافرت می‌کنند.

بیشتر توریست‌هایی که به ایران سفر می‌کنند به جنبه‌های تاریخی و فرهنگی ایران توجه دارند و هدف اصلی آنها از سفر به ایران می‌باشد. غالب رسانه‌های غربی تبلیغات سوء بر علیه ایران، فرهنگ ایرانی و اسلام دارند. طبق تحقیقات میدانی که توسط مبلغین جامعه المرتضی ع صورت گرفته است، بیش از ۸۰ درصد توریست‌های امریکایی و اروپایی تحت تاثیر این تبلیغات سوء بوده‌اند. از سوی دیگر و در کنار این تبلیغات رسانه ای، تحولات منطقه ای و گسترش برخی گروه های تندرو باعث افزایش سوالات توریست ها در مورد اسلام و آموزه های اسلامی شده است.

تعداد گردشگران ایران

طبق برآورد مجمع جهانی گردشگری و سفر[۲] تعداد گردشگران ایران از ۲ میلیون در سال ۲۰۱۰ به پنج میلیون در سال ۲۰۱۵ رسیده است و این روند رو به افزایش می‌باشد. بی شک با بهره گیری از فضا ها و فرصت های پیش آمده می‌توان این سوء برداشت ها در مورد ایران و اسلام را به حداقل رساند و نقش بسزایی در شناساندن فرهنگ اصیل ایرانی و اسلام ناب به گردشگران خارجی داشت.

یکی از مهمترین رسالت هایی که جامعه المرتضی ع در عرصه بین الملل و زمینه گردشگری به عهده گرفته است، شناساندن فرهنگ اصیل ایرانی و اسلام حقیقی به توریست ها می باشد.

در حال حاضر، مسئولیت این بخش به عهده حجت الاسلام سید مصطفی میرفندرسکی می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*